آکامه گا کیل یا آکامه میکشد

مانگایی به نویسندگی تاکاهیرو و تصویر سازی تتسویا تاشیروئه که از سال 2010 تا 2016 تو مجله گانگان انتشارات اسکوئر انیکس چاپ میشد. تاکاهیرو یه نویسنده جوانه و بیشتر شهرتش رو به خاطر سری داستان آکامه گا کیل داره. اون در ادامه سری اول، سری زیرو رو با طراحی های کی تارو از سال 2013 تا 2019 و سری هیناوا گا کرش رو با تصویرسازیهای استرلکا از سال 2017 تا امروز در همین انتشارات به چاپ رسونده.

اسکوئر انیکس که صاحب انتشارات گانگانه سال 2014 با کارگردانی توموکی کابایاشی سری اول این مانگا رو در قالب یک سری انیمه اقتباسی و در 24 اپیزود تولید در استودیو وایت فاکس تولید و اکران کرد.

 

قهرمان داستان پسری به نام تسومیه که همراه با دوتا از دوستانش برای کسب درآمد به پایتخت میان. اونها فکر میکنن که مبارزهای خوبی هستن ولی تو همون بدو ورود متوجه میشن که فساد شدیدی همه جا رو فرا گرفته و البته سر این موضوع تقاص بدی هم میدن!! هم زمان یک گروه آدمکش به اسم "حمله شب" تسومی رو استخدام می کنه تا همراه با اونها با فساد امپراطور مبارزه کنه. اینجاست که تسومی متوجه میشه هنوز برای اینکه یه مبارز خوب باشه باید خیلی تلاش کنه.

 

این اثر به خاطر خشونت بی پرده و عریانش و صحنه های مبارزه و اکشن خونبار، به هیچ عنوان برای کودکان مناسب نیست و همونجور که قبلا هم اشاره کردم اصولا انیمه مخاطبان بزرگسالش رو فدای جذابیتهای کودکانه و معصومانه دنیای بچه های کم سن و سال نمی کنه و اونها رو به عنوان یه قشر از مخاطبهای بلفعل خودش میشناسه که البته باید تاکید کنم این دلیل بر بی توجهی به مخاطبهای کم سن و سال انیمه نیست ولی اونهایی که یه کم قدیمی تر هستن حتما خاطرشون هست که فضای انیمه های ژاپنی همیشه رک و رو راست و با یه کم چاشنی تاریکی همراه بوده مثلا انیمه قدیمی سندباد ملوان یا شیندوبادو نو بوکن که از تلویزیون پخش میشد صحنه های دارک و ترسناک کم نداشت مثل اون مجسمه اسب بی سر که حرف میزد یا اون تاجرهایی که خوراک کفتارها میشدن. به همین دلایل انیمه آکامه گا کیل رو اصلا برای سنین پایین توصیه نمی کنم.

ایده اولیه و اصلی تاکاهیرو خلق یه گروه آدمکش زنانه بود که قهرمان داستان رو اسیر میکنن و اون مجبور میشه با اونها همکاری کنه. این ایده تایید شد اما تاکاهیروتا زمانیکه کمپانی دو طرح دیگه اون رو بررسی و تایید کنه شخصیت و روند داستان رو ویرایش کرد. با انتشار "ماجی د واتاشی نی کوی شیناسای"، تاکاهیرو که دنبال یه طراح برای داستانش میگشت، "تتسویا تاشیرو" رو به واسطه توانش در طراحی صحنه­های اکشنهای سریع و طراحی شخصیتهای جذاب دختر، استخدام کرد.

علاوه بر این، تاکاهیرو سوپروایزر بخش فیلمنامه نویسی انیمه اثر هم بود.آهنگساز اثر تاکو ایوازاکیه و موسیقی تیتراژ اول انیمه به نام "اسکای ریچ" اثر "سورا آمامیا" و دومین تیتراژ یعنی "کونا سکای، شیریتاکوناکاتا" هم اثر "میکو ساوایه".

مانگاهای این اثر در مجموع موفق شدن تا در مجموع بیش از 3.3 میلیون نسخه فروش داشته باشن.

"کسترل سوئیفت" از فندام و همینطور "روبرت مولارکی" از UK انیمه نتورک قسمت اول انیمه رو به خاطر نحوه نمایش خشونت، تحسین کردن هرچند "مولارکی" از بعضی از شخصیتهای داستان انتقاد کرده همینطور "مت پاکارد" از سایت معروفAnimenews netwok  این کار رو بچگانه و احمقانه دونسته که هیچ پختگی در نمایش شخصیتهای بد داستانش نداره.البته این انیمه تو همین سایت میانگین امتیاز خیلی خوب رو کسب کرده و تو سایت مای انیمه لیست هم با امتیاز 7.70 ریتینگ +17 داره و البته رتبه جالبی هم نتونسته کسب کنه و در جایگاه 1148 قرار گرفته هرچند از لحاظ محبوبیت تو همین سایت رتبه 24 رو داره.

این اثر یکی از آثار قوی تو ژانر دارک فانتزیه و تولیدکننده های انیمه بشدت در ایجاد این فضا هنرمند هستن. تاکاهیرو بیش از 40 شخصیت تو این داستان خلق کرده مثل خلق اسدث که یکی از قدرتمندترین شخصیتهای تاریخ آثار انیمه با داشتن قدرت جادویی یخه و یا شخصیت روانپریش و عجیبی مثا سریو که وقتی اولین بار در داستان ظاهر میشه هیچ وقت نمی تونین حدس بزنین با چه هیولایی در آینده مواجه خواهین شد. ولی در طول روایت داستان و با توجه به اینکه کار یک اثر اکشنه اصلا سعی نکرده هیچ کدوم از اونها رو بی دلیل نجات بده و خیلی راحت اجازه داده تا اونها با سرنوشتشون مواجه بشن تا جاییکه بعضی از طرفدارهای اثر به تاکاهیرو لقب دیوانه دادن. در با این حال آکامه اونقدر برای تاکاهیرو جذابیت داشت که سری زیرو رو برای اون و درباره گذشته اش نوشت. حس تعلق خاطر به شخصیتها برای یک نویسنده مثل یک شمشیر دولبه اس که اگر نتونه درست از این حس استفاده کنه و یا اون رو به مخاطبها انتقال بده بجای ایجاد محبوبیت باعث ایجاد دافعه در اونها میشه.

کوبایاشی کارگردان انیمه آکامه گا کیل، سابقه درخشانی تو کارنامه کاریش داره که میشه به انیمه هایی مثل pretear، Steins,Gate،Hundread  و آثار دیگه اشاره کرد. اون علاوه بر کارگردانی، طراح استوری برد این انیمه هم بوده.

یکی از نکات قابل توجه درخصوص این اثر اینه که تو نگاه اول به گرافیک کار، بیننده احساس نمیکنه با چه داستان سیاهی روبرو شده و این موضوع وقتی با صحنه های مبارزه و اکشن داستان مواجه میشه تبدیل به شکی میشه که باعث میشه تا مخاطب برای دنبال کردن ادامه داستان تشنه بشه. قلم تاشیرو آنقدر زیبا داستان تاکاهیرو رو زنده کرده که انگار ایندونفر یه روح در دو بدن هستن. خلق شخصیتهای مختلف با گرایشات مختلف روحی روانی میتونه از نقاط مثبت کار باشه که شاید کم بودن کمدی تو شخصیت پردازیها رو بشه به عنوان یه کمبود احساس کرد ولی تا دلتون بخواد انواع روان پریشها توی داستان حضور دارن اما مخاطب جوری جذب اونها میشه که ممکنه بعضی وقتها به خودش هم شک کنه!

اگر از لحاظ احساسات آدم حساسی و دل رحمی هستین اصلا بهتون این اثر رو توصیه نمی کنم ولی اگر جدا دلتون یه انیمه پر از اکشن با صحنه های جدی و گاهی تلخ می خواد بجای اینکه وقتتون رو برای انیمه Blood-C تلف کنین، می تونین از آکامه گا کیل لذت ببرین.

 

Click me

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Soureh Cinema int