وندرد

  زنان در يک سياره و مردان در سياره‌اي ديگر!! آنها چيزي از يکديگر نمي‌دانند ... اشتباه نکنيد اين کتاب مردان مريخي و زنان ونوسي نيست! پايه و اساس داستان 26 قسمتي «وندرد» در ههيم سياره‌اي بودن است...

سال‌ها جنگ و خونريزي بين زنان و مردان دو سياره «مجار» و «تاراک» سبب شده تا هر يک از ديگري هيولايي خونخوار بسازند. در جريان يکي از اين جنگ‌ها سفينه مردان مورد حمله زنان شيطاني!! قرار مي‌گيرد.

مردان مجبور به ترک سفينه مي‌شوند و سفينه توسط مجارها تصرف مي‌شود. در اين سفينه سه مرد به اسارت درمي‌آيند(گويا در تمام دنيا فرار مردان از دست زنان و اسارت آنها به وسيله اين جنس امري عادي است!!!)

«هيبيکي توکاي» (Hibiki Tokai) يک شهروند درجه 3 که به خاطر شرط‌بندي براي دزدين يک «ون‌گارد» (روبات‌هاي جنگي انسان‌نما) وارد سفينه شده، «دوئرو مک‌فايل» (Doero McFile) يک دکتر و مکانيک قابل و يم بچه پول‌دار به نام «بارت گارسو»(Bart Garsu)

اما اين اسارت زمان زيادي نمي‌گيرد زيرا به دليلي نا‌معلوم سفينه مجارها با سفينه تاراک ترکيب مي‌شود و ساختاري تازه را مي‌سازد که نام «نيروانا» براي آن انتخاب مي‌گردد.

اصل داستان زماني آغاز مي‌شود که دروگرها(Harvesters) وارد صحنه مي‌شوند و سعي در نابودي تمام انسان‌ها دارند. اين موجودات از جنگ‌ها به سرعت آموزش مي‌بينند و از زمين که در اين زمان سياره‌اي مکانيکي و ترسناک شده است، به فضا آمده‌اند.

 

شخصيت‌ها:

- ديتا ليه‌بلي(Dita Liebely): يکي از زنان کمک فرمانده سفينه که رابطه عاطفي با هيبيکي دارد. او هيبيکي را «آقاي فضايي» صدا مي‌کند.

- ميستي کورن‌ول(Misty Cornwell): او در يک کپسول فضايي به خواب رفته بود و در آغاز سري دوم وارد داستان مي‌شود. او از پلوتو مي‌آيد و به دليل اينکه در سياره او مردان و زنان درکنار هم زندگي مي‌کنند، رفتار ديگران را عجيب مي‌داند.

- مه‌يا گيسبورن(Meia Gisborn): او در آغاز مانند يکي از زنان آمازون عمل مي‌کند. به عنوان فرمانده نيروها او ديگران را در جنگ‌ها هدايت مي‌کند. متأسفانه نيروها به قدرت هدايت او در جنگ بسيار وابسته هستند و زماني که او به دليل جراحت مجبور به عمل جراحي مي‌شود، آنها دچار هرج و مرج مي‌شوند.

- جورا باسيل الدن(Jura Basil Elden): فرمانده دوم نيروهاي نظامي سفينه است که با اين حال بسيار بي‌تجربه است! او سعي دارد تا هميشه شخصيتي محبوب در سفينه باشد.

بارنِت اورانجلو(Barnette Orangello): يکي از خلبانان سفينه‌هاي تحت فرمان مي‌يا و دوست صميمي جورا است. او در استفاده از اسلحه‌هاي قديمي متعلق به قرن بيستم تبحر دارد نظير M16، يوزي، شاتگان، کلت و غيره!!

- گاسکوين رينگايو(Gascogne Rheingeu): او مسئول بخش انبار و اسلحه نيروانا است. در يکي از قسمت‌ها به نظر مي‌آيد کشته شده اما او با برنامه‌ريزي مجدد يکي از سفينه‌هاي دروگرها بازمي‌گردد. در نبود او بارنت مسئوليت وي را به عهده مي‌گيرد.

- بوزام آ.کالسا(بي‌سي)(Buzam A.Calessa): فرمانده‌ي دوم نيروانا

- پارفت بال‌بلير(Parfet Balblair): سر مهندس سفينه

- پاي وي آندربرگ(Paiway Underberg): پرستار سفينه و همکار دوئلو

- ماگنو ويوين(Magno Vivian): فرمانده سفينه است. در سفينه همه او را با نام «کاپيتان» صدا مي‌زنند. ماگنو يکي از بازماندگان شبيه‌سازي‌هاي اصلي است.

- پيورو(Pyoro): يک روبات کوچک که قدرت اصلي سفينه و قلب آن با وي رابطه‌اي مستقيم دارد. او بسيار حساس است و پس از يک تخريب و تصرف سفينه توسط زنان داراي حواس انساني نظير غم و خوشحالي شده است.

 

انيمه در برابر مانگا:

انيمه وندرد بر اساس خط سير داستان آن در مانگاي اين اثر خلق شده اما اين خط سير سبب نشده تا در داستان تفاوت‌هايي مشاده نشود. در اين جا بخشي از اين تفاوت‌ها را عنوان مي‌کنيم.

- تنها وندرد در اين مانگا نوع ديتا آن است و اين در حالي است که در انيمه علاوه بر ديتا، جورا و مه‌يا نيز با ونگارد(سفينه جنگي هيبيکي) ترکيب مي‌شوند و نيز اين 4 سفينه با ترکيب پيورو تبديل به يک سوپر وندرد مي‌شوند.

- مه‌يا در مانگا کاپيتان نيروانا است.

- رابطه عاطفي ميان ديتا و هيبيکي بسيار يريع تر از آنچه در انيمه است و خيلي جذاب‌تر ثمر مي‌دهد. در ضمن ديتا در مانگا هيبيي را «آقاي فضايي» نمي‌نامد.

- اين کاراکترها در مانگا نيستند: بارت، دونگو، ازرا، پاي‌وي، گاسکوين و پيورو!

- جورا هدايت‌گر اصلي سفينه در نبود ازرا است. او سمبل نفرت از مردان است به خصوص وقتي که بارنت عاشق هيبيکي مي‌شود.

- هيبيکي تنها مرد در نيروانا است.

- دو کاراکتر در مانگا هستند که در انيمه حذف شده‌اند. تنهو(Tenho) دختري دوازده ساله با موهاي سبز است که توانايي کار با انواع ماشين‌ها را دارد و به نوعي براي هيبيکي مثل خواهر ناتني است و آسارا(Asara) يک زن مو آبي که مانند مادر تنهو است. او بايد بسياري از مسايل را توضيح دهد.

- وندرد بخشي شيطاني دارد که وندرد سياه يا سايه درد(Shadow Dread) ناميده مي‌شود.

- بي‌سي يک زن است و آدم بد اصلي داستان محسوب مي‌شود.

 

   آنچه ما از داستان برداشت مي‌کنيم وجود تکميلي زنان و مردان در کنار يکديگر است و اين موضوع که آنها بايد با هم و نه در مقابل هم قرا بگيرند تا بتوانند در برابر مسايل فايق آيند. آموزش اينگونه موارد در طي 26 قسمت براي مخاطب بسيار جذاب‌تر از صدها برنامه‌ي آموزشي و جلسه و نشست است که متأسفانه در بخش آموزش انيميشن ايران فراموش شده جاييکه تنها به بايد و نبايد به صورت مستقيم اشاره مي‌شود اما در انيمه‌هاي ژاپني اين مسايل به صورت زيرپوستي و در بطن داستان قرار داده مي‌شود تا مخاطب را آزار ندهد.

نویسنده: شروین فضلعلی زاده

 

شناسنامه اثر

 • ژانر: ماجرايي، رمانتيک، کمدي، علمي- تخيلي، فلسفي
 • نویسنده: تاکشی موری
 • طراح: کوتتسو آکانه
 • ناشر: کوداکاوا شوتن
 • تاریخ انتشار: 2000 - 2001
 • کارگردان: تاکشي موري
 • استوديو: گونزو، وُوُ(wowow) (ژاپن)، انکور وم (آمريکا)
 • اولين زمان پخش: 3 اکتبر 2000 تا 19 دسامبر 2000 (سري اول)
 •                        10 اکتبر 2001 تا 18 ژانويه 2002 (سري دوم)
 • تعداد قسمت‌ها: 13 قسمت (سري اول) 13 قسمت(سري دوم)
 • مدت زمان هر قسمت: 25 دقيقه

 

Click me

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Soureh Cinema int