مراقب قلب خود باشید

انیمیشن در میان عامه همواره به‌عنوان یك اثر مرتبط با كودك و نوجوان شناخته می‌شود و مخاطب اصلی آن این رده سنی هستند، دقیقاً اینجا محل جدایی انیمیشن‌های غربی و انیمه­های آسیای دور است. انیمه برخلاف هم نامان غربی خود فقط به دنبال سرگرم كردن مخاطب خود نیست و هیچ‌وقت روایات رك و صریح خود را تغیر نمی‌دهد . اساساً اكثر انیمه های ژاپن بر پایه داستانی مانگایی ساخته می‌شوند و خوشبختانه مانند برخی از آثار غربی!! طراحی‌ها و تم داستان از كمیك استریپ تا مرحله انیمیت تغییر نمی‌کنند.

برخلاف سینمای زنده، ژانر خون‌آشامان دیر به انیمه راه یافت و به‌جز دو اثر شب‌رو(1998) و شكارچی خون‌آشام: دی 2 (1985) تا سال 2001هیچ انیمه ای با این ژانر ساخته نشد. در این سال نامی معروف با ساختاری جدید بر اساس مانگایی پرطرفدار از شبكه تلویزیونی فوجی پخش شد: هلسینگ برای كسانی كه با داستان معروف برام استوكر یعنی دراكولا  آشنا هستند، نام هلسینگ نامی آشنا و شناخته‌شده است، به‌خصوص این‌که بازی «آنتونی هاپكینز» این نقش و شخصیت را پررنگ‌تر كرد. هلسینگ دشمن همیشگی دراكولا در اكثر داستان‌هایی كه درباره خون‌آشامان نوشته‌شده است.

اما این بار داستان فرق می‌کند سال 1997« كوتارهیرانو » داستانی را بر اساس خانواده هلسینگ نوشت كه درواقع حلقه مقدس شوالیه‌های پروتستان هستند و اینك توسط «اینتگرا هلسینگ » رهبری می‌شوند. او زنی 22 ساله باهوش و قدرتمند و آخرین بازمانده‌ی خاندان هلسینگ است و از سن 13 سالگی پس از مرگ پدرش به این منصب رسیده. نام كامل او «سر اینتگرا وینگیت هلسینگ »  و قابل‌احترام و تحسین حتی میان دشمنان قسم‌خورده‌اش نیز است. وقتی پدرش به‌وسیله معاونش كشته شد او به زیرزمین خانه گریخت و دریکی از اتاق‌ها با جسدی زنجیرشده برخورد كرد، گلوله معاون پدرش او را زخمی كرد و خون از او جاری شد این خون سبب شد تا جسد زنده شده و معاون خائن را به طرزی فجیع كشته و از همان زمان به‌عنوان خدمتكار اینتگرا درآمد.

نام این جسد «آلوكارد » است او قوی‌ترین مبارز سازمان هلسینگ و نه‌تنها یك خون‌آشام كه قدیمی‌ترین آن‌هاست. زندگی اصلی او مربوط به سال‌های 1400 میلادی می‌شود.

رهبران بخش 13 واتیكان او را به نام «ال نوسفراتو » می‌شناسند (اگر دوست دارید درباره‌ی نوسفراتو بیشتر بدانید بهتر است اینجا بیشتر بخوانید) كمی به اسم آلوكارد دقت كنید... كمی بیشتر!!! اسم را از آخر به اول بخوانید د ر ا ك و ل ا !!

او همان دراكولای معروف است. در آخرین قسمت سری تلویزیونی این اثر، كلوزآپی از صورت او تصویر شده برای چند لحظه تصویر می‌شکافد و تصویر پرتره كلاسیك «ولاد تپش » )ولاد سوم و منبع الهام‌بخش برام استوكر برای خلق دراكولا) نمایان می‌شود. زمانی كه او برای اولی نبار با « اینكوگنیتو » مواجه می‌شود می‌گوید « این خوب است كه نام تو یك معماست چون نام منهم برای خود معمایی دارد » . اینكوگنیتو یک خون‌آشام مازوخیست از اقلیم تاریكی با پیش‌زمینه‌ای آفریقایی است. او آن‌قدر قدرتمند است كه می‌تواند جادوی سیاه را با یك توپ 40 میلی‌متری تركیب كند كه تیرهایی چرخان شلیك می‌کند. دریکی از صحنه‌های جدال او با آلوكارد او موجودی مار مانند به نام«ست » را احضار می‌کند كه احتمالاً خدای هرج‌ومرج مصریان باستان است.

در كنار این افراد دختری به نام «سرس ویكتوریا »كه از نیروهای پلیس بوده و به‌وسیله آلوكارد به خون‌آشام تبدیل‌شده تا از مرگ نجات یابد، «الكساندر اندرسون پهلوان »مبارز بخش 13 واتیكان كه دشمن آلوكارد (و گاهی همراه او) است در كنار سرپیشخدمت باوفای خاندان هلسینگ «والتر سی دورنز »با آن سیم‌های نامرئی و مرگبارش در این مجموعه به‌عنوان شخصیت‌های اصلی بصری حضور دارند.

هلسینگ مجموعه‌ای است كه شاید به‌راحتی بتوان انیمه آن را در رده‌ی بزرگ‌سال قرارداد. صحنه‌های خونین و بسیار خشن به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند برای سنین پائین تر قابل‌درک و مناسب باشد. خشونت تصویری این اثر در كنار کادربندی‌های غیرعادی و استفاده خارق‌العاده از رنگ‌های سیاه و قرمز و سفید و نورپردازی استثنایی صحنه‌ها، تأثیرگذاری فراتر از یك فیلم سینمایی دارد.

گرگ‌ها و سایه‌های سیاه مرگبار آلوكارد و حركات سریع و غیرعادی او به‌راحتی می‌تواند هر بیننده‌ای را به هراس بیندازد. او وقتی با دشمنی مواجه می‌شود به او اجازه می‌دهد تا به‌راحتی و آسانی به او دسترسی پیدا كند و حتی در ظاهر او را شكست دهند و درست در همین لحظه است كه دشمن راه نابودی خود را هموار می‌کند چشم‌های ترسناك كه در تاریكی سایه‌ها باز می‌شوند، خنده‌های ترسناك و ناگهان خون همه‌جا را فرامی‌گیرد.

صحنه‌های درگیری بدون هرگونه سانسوری پر از كنده شدن، قطع شدن، خونریزی و حتی تکه‌تکه شدن هستند. دریکی از صحنه‌های سری OVA هلسینگ، آلوكارد پسربچه‌ای را كه از عمّال نازی‌هاست با شلیك گلوله‌ای به سرش می‌کشد صحنه منفجرشدن سر پسرك حتی باوجوداینکه بیننده از او متنفر است بسیار شوكه كننده و ناگهانی است (هرچند این هیولای در ظاهر انسان، كمی بعدتر درصحنه‌های دیگر دوباره ظاهر می‌شود.)

فیلم‌های ترسناك و خشن رئال جایی برای این‌گونه صحنه‌های خشن ندارند. اما انیمه دارای ساختاری رك و صریح و بی محدودیت است. شاید ژانر وحشت نیازی بوده كه طی سال‌های گذشته در انیمیشن موردتوجه قرار نگرفته هرچند خشونت این سری چند مرحله از خشونت مرسوم آثار انیمه بالاتر است. انیمه هلسینگ اثری ملیح و ملایم با صحنه‌های درگیری بی‌خطر و قابل پیش‌بینی نظیر بسیاری از آثار آبی و قرمز غربی نیست. در زمان دیدن این اثر باید مراقب ناخن‌ها و تپش قلبتان باشید.

 

درباره سمبل آلوکارد:

در انیمه مانند هلسینگ که ریشه در ادبیات اروپایی و ژانر وحشت دارد اولاً هلسینگ قهرمان داستان نیست که یک خون‌آشام ماسون باشد بلکه بر اساس برداشتی آزاد از داستان و شخصیت‌های کتاب «دراکولا» اثر برام استوکر، هلسینگ همواره در تلاش برای از بین بردن خون‌آشام‌ها بود (این موضوع را در سریال کارتونی «قلعه هزار اردک» که از تلویزیون جمهوری اسلامی نیز پخش شد و اردکی به نام هلسینگ تمام‌وقت قصد داشت تا «داکولا» را نابود کند دیده می‌شد.) و از سوی دیگر «الوکارد» قهرمان داستان که خون‌آشام است هیچ نسبتی با ستاره یهود ندارد (ستاره نقش شده روی دستکش او پنج پر است نه ستاره داوود شش پر!!) و همچنین روی این دستکش جمله «خدا با ما است» به زبانی آلمانی نوشته‌شده و دشمنان او را شیاطین در ظاهر سربازان و مزدوران نازی و دیگر عوامل خودفروخته تشکیل می‌دهند.

نویسنده: شروین فضلعلی زاده

 

شناسنامه اثر:

 • نام اثر: هلسینگ
 • ژانر: اكشن، فوق طبیعی، وحشت، خون‌آشام
 • نویسنده مانگا: كوتاهیرانو
 • ناشر: شونن گاهوشا
 • تاریخ انتشار: 2009 - 1997 (سری اول) 2001 - - 2006
 • كارگردان سری تلویزیونی: اومانوسكه ایه دا
 • فیلم‌نامه: چیاكیجی كوناكا
 • استودیو: گونزو
 • اكران: 10 اكتبر 2001 - 16 ژانویه 2002
 • اپیزود: 13
 • هلسینگ نهایی
 • كارگردانان: توموكازو توكورو (قسمتهای 1 تا 4)
 • هیرویوكی تاناكا (قسمت­های 5 تا 7)
 • یوشیرو ماتسومورا (قسمت­های 8 تا 10)
 • نویسندگان: هیده یوكی كوراتا (قسمت­های تا 4)
 • یوسوكه كورودا (قسمت­های تا 10)
 • استودیو: Satelight (قسمت­های تا 4)
 • مدهاوس (قسمت­های تا 7)
 • Graphinica & Kelmadick (قسمت­های 8 تا 10)
 • مدت هر اپیزود: 40 تا 60 دقیقه
 • اكران: 10 فوریه 2006 - 26 دسامبر 2012
Click me

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Soureh Cinema int