دختر جهنمی

دختر جهنمي بانام جيگوكو شوجو: دختري از جهنم ، سري انيمه اي است كه توسط انيپلكس و استوديو دين تولیدشده است. اين اثر به جذابیت‌های ماوراءالطبیعه تأكيد دارد و درواقع داستان كساني است كه می‌خواهند از افرادي كه آن‌ها را آزار داده‌اند، انتقام بگيرند و آن‌ها را از طريق شخصيتي اسرارآميز و دستياران وي به جهنم بفرستند. انتقام، بی‌عدالتی، نفرت و ذات احساسات انساني، تم اصلي داستاني اين سريال هستند.

كارگردان اين اثر درواقع ترکیبی زيبا و تأثیرگذار از نماهاي يگانه و نورپردازی‌های زيبا ، موسيقي زيبا و خارق‌العاده به‌کاربرده است كه مخاطب را ميخكوب كرده و حتي گاهي او را دچار توهم می‌کند كه اين دنيا خيالي است يا واقعي!

استفاده از رنگ‌های تيره و سايه و روشن‌های دقيق در كنار رنگ‌های درخشان براي نمايش برخي از جزئيات فضاي تلخ و تيره را بيشتر ملموس می‌کند. استفاده از اتودهاي «كاوانابه كيوساي » (هنرمند ژاپني كه در دوره‌های مابين «ادو » و «ميجي » می‌زیست) در بطن اين اثر كاملاً حس می‌شود تا جایی كه به احترام وي بخشي از يكي از نقاشی‌های وي در بخش آغازين سري استفاده‌شده است.

اين اثر نظير آثار مشابه دیگر مانند دفترچه مرگ و بليچ بر اساس شينيگامي و وجود آن‌ها بناشده اما اين بار نگاهي متفاوت به اين مقوله دارد. برخلاف داستان‌های آمريكايي كه شايد تغييرات در آن‌ها درنهایت در سن و سال شخصیت‌ها باشد و مدام روايتي تكراري و آبي و قرمز تحويل مخاطبان می‌دهند، در داستان‌های شرقي و بخصوص انيمه و مانگا يك سوژه می‌تواند الهام‌بخش داستان‌های متفاوت و روایت‌ها و تم‌های مختلفي باشد تا آنجا كه هر يك می‌تواند به بستري براي ساخت و طراحي مجموعه چند ده قسمتي تبديل شود.

شينيگامي در دفترچه مرگ چهرهاي ترسناك دارد اما در بطن داستان تنها شاهد جاه‌طلبی‌های انسان‌ها است و حضور او در ميان انسان‌ها به دليل خسته‌کنندگی و کسالت‌بار بودن دنياي شينيگاميها بود و بس. در بليچ اما شينيگامي جنگجو و پرتلاش و پراميد با هالوي درون خود می‌جنگد تا بتواند دنياي خود و شينيگاميها را از مشكلات و هالوهاي ترسناك نجات دهد. شينيگامي در دختر جهنمي روايتي ديگر دارد؛

داستان:

همه ما زماني را تجربه کرده‌ایم كه كسي ما را آزار داده يا به ما زور گفته ولي توان مبارزه را نداشته‌ایم و در اعماق وجودمان می‌خواستیم تا كسي را پيدا كنيم تا او حق ما را بگيرد يا حداقل درس خوبي به آزاردهنده بدهد. در سري دختر جهنمي اغلب با انسان‌هایی مواجه هستيم كه توسط اطرافيان مورد آزار و اذيت قرارگرفته‌اند و به جايي رسیده‌اند كه حاضرند به جهنم بروند اما با تنفري كه دارند از اطرافيان انتقام بگيرند.

«آي انما » قهرمان اصلي داستان كه درعین‌حال يك ضدقهرمان نيز محسوب می‌شود گذشته‌ای تلخ داشته چشماني سرخ و پوستي سفيد دارد و در اصل موجودي غیرمادی (روحاني) است و هميشه در برخورد با مشتريان انتقام جوي خود ظاهر دخترمدرسه‌ای دارد اما در پايان هر داستان كيمونويي كلاسيك و اصيل ژاپني بر تن دارد.

آي زماني ظاهر می‌شود كه مخاطبش از نجات و رهايي ناامید شده و حتي حاضر است پس از مرگ روح خود را راهي جهنم كند ولي دشمنش را در دم به جهان مردگان بفرستد. آي در اين راه تنها نيست او با «وانيودو» (پيرمردي با چشمان بسته كه يوكاتا بر سر و هائوري آستین‌بلندی بر تن دارد و شالي سرخ دور گردن می‌بندد)

«رن ايچيموكو » (مرد جواني با ژاكت و لباسي سياه) و «هونه اونا » (زني جوان با كيمونويي سفيد و اوبي بر كمر) در داستان‌ها همراه است.

استفاده از المان‌های مذهبي شينتو و بوديسم و سمبل‌های بومي ژاپن در اكثر آثار انيمه و مانگا ديده يا حس می‌شوند اما اين علائم و نشانه‌ها در دختر جهنمي كاملاً محسوس هستند.يكي از پرسش‌هایی كه همواره براي طرفداران انيمه مطرح بوده دروازه‌های سرخ‌رنگ و مناطق خاص در كادر تصوير است.

انما كه بانام يوما نيز شناخته می‌شود و منشأيي بودائی و هندو دارد، كسي است كه مرگ را قضاوت می‌کند كه آيا پاداش دهد يا توسط جيگوكو(در ژاپني کلمه‌ای كه در زندگي پس از مرگ ارجاع به جهنم دارد) تنبیه کند.

ايزانامي كه قبلاً به آن اشاره شد و از مذهب شینتو می‌آید. اين اثر هرچند تمي مذهبي دارد اما براي مخاطبان خود در هر مذهب و مسلكي قابل‌قبول و ملموس است و هیچ‌گونه تضادي را در فكر و اعتقادات آن‌ها ايجاد نمی‌کند.

 

نویسنده: شروین فضلعلی زاده

Click me

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Soureh Cinema int